Nevíte, jakou tašku si pořídit na nákup, abyste byli co nejšetrnější k životnímu prostředí? Dle studie VŠCHT je vítězem textilní polyesterová taška.


Nákupní taška může představovat docela velkou zátěž pro životní prostředí, zejména pokud nakupující používá jednorázové plastové tašky. Která je ale k životnímu prostředí nejšetrnější? Podle studie Vysoké školy chemicko-technologické, kterou si zadalo MŽP, je to opakovaně použitelná taška z polyesteru. Naproti tomu zcela špatnou volbou jsou jednorázové plastové tašky z lehkého plastu (HDPE). 

Studie, která zkoumala tašky z hlediska dopadu na životní prostředí během celého svého životního cyklu metodou LCA – posuzování životního cyklu, se zaměřila na šest druhů tašek: z lehkého plastu (HDPE), z pevného plastu (LDPE), papírovou tašku s páskovým uchem, textilní polyesterovou tašku (PES/PET) a dvě varianty textilní tašky, tedy z obyčejné a také z organické bavlny. 

Horší výsledek jednorázových tašek byl očekávatelný, zajímavým zjištěním ale je, že „bavlněná taška má vyšší environmentální dopady než taška polyesterová a to i v případě, že je vyrobena z organické bavlny,“ jak potvrzuje doc. Ing. Vladimír Kočí z Fakulty technologie ochrany prostředí VŠCHT. Každopádně pro všechny tašky, ať už jsou jednorázové, polyesterové či z bavlny, platí, že s častým používáním se snižuje jejich dopad na životní prostředí a omezuje vznik odpadu.


Celou studii si můžete přečíst zde