Recyklační průmysl se staví proti bioplastům, designéři je ale zbožňují


Podle experta na recyklaci, Arthura Huanga, by bioplasty mohly být pro životní prostředí potenciálně horší než běžné plasty.

 

Přechod na plasty vyrobené z rostlin místo fosilních paliv by vyžadovalo využívání obrovského množství zemědělské půdy, řekl Huang. To by mohlo způsobit problémy v oblasti životního prostředí a brát lidem potraviny. Huang, který je zakladatel a generální ředitel společnosti Miniwiz zaměřené na cirkulární ekonomiku, zároveň dodal, že bioplasty mohou při kompostování způsobit škody. Mohou totiž znečišťovat půdu i oceány tím, že je činí kyselejší. Například PLA je kompostovatelná, ale není biologicky rozložitelná.

 

Huang citoval zprávu Organizace spojených národů z roku 2015, podle které panují obavy, že by veřejnost recyklovala méně, kdyby si lidé mysleli, že se plasty, které používají, neškodně rozloží. 


Arthur Mamou-Mani nesouhlasí s Huangem. "Je to velmi, velmi čistý materiál," řekl francouzský architekt, který pro módní značku COS v rámci týdne milánského designu postavil pavilon z PLA pomocí 3D tisku. 

 

Lepším řešením je recyklovat bioplasty namísto kompostování, řekl Huang. „Dobrým řešením by mohlo být bioplasty přejmenovat, začít je recyklovat a k tomu je přestat používat na jedno upotřebení. Plasty na jedno použití je začátek všech problémů.“


Více zde