MŽP vyzývá firmy i jednotlivce, aby nepoužívali bioplasty


Ministerstvo životního prostředí v rámci kampaně „dostbyloplastu“ za omezení jednorázových plastů vyzvalo firmy i jednotlivce, aby ve snaze snížit spotřebu jednorázových plastů nenahrazovali konvenční plasty tzv. bioplasty. 

 

V NAFIGATE Corporation se dlouhodobě věnujeme edukativním aktivitám v oblasti bioplastů, proto velmi oceňujeme, že Ministerstvo životního prostředí upozorňuje na problematiku nahrazování sytentických plastů bioplasty. Většina současných bioplastů je na bázi PLA (kyselina polymléčná) a je vyrobena např. z kukuřičného škrobu. Tzv. biologicky rozložitelné bioplasty představují pro životní prostředí ještě větší problém než konvenční plasty. Nejenomže je nelze recyklovat spolu s plasty končícími ve žlutém kontejneru, ale jejich problém spočívá především v jejich obtížné rozlišitelnosti.

 

Ministr Richard Brabec upozornil, že bioplasty nepatří do hnědých ani žlutých kontejnerů. Pokud bioplasty končí ve žlutých kontejnerech, znehodnocují recyklační proces, který na kombinaci přírodních a plastových materiálů není uzpůsoben. Biodegradace v kompostu je také problematická. Ani u průmyslového kompostu často nedochází ke kompletní degradaci a na domácím kompostu se podmínek průmyslového kompostu dosahuje zřídka. 

 

S ohledem na problémy, které bioplasty pro životní prostředí představují, se už vypořádala i Evropská komise. V nové směrnici o jednorázových plastech, která byla přijata v loňském roce a její pravidla začnou i u nás platit do dvou let, bioplasty jako náhražky jednorázových plastů zakázala. „I proto je potřeba upozornit především výrobce a dodavatele, že nahrazovat jednorázové konvenční plasty bioplasty je nesmyslné a do dvou let budou i tyto materiály zakázány. Výrobci a dodavatelé musejí hledat jiné materiály, které by ve svých provozech zavedly. Jako nejúčinnější řešení se ale nabízí jednorázová řešení úplně vymýtit a vzniku odpadů předcházet např. zálohovanými řešeními. Nebo umožnit zákazníkům nosit si vlastní krabičky a kelímky,“ uvedl náměstek pro řízení sekce politiky a mezinárodních vztahů Vladislav Smrž.


Zde najdete celou tiskovou zprávu