Jsou lodě zdrojem plastového odpadu v oceánech?


Nový výzkum naznačuje, že o problému oceánských plastů přemýšlíme špatně -  hlavním viníkem by totiž mohly být odpadky vyhozené z lodí


-> Kolem 14 milionů tun plastů se každý rok dostane do oceánu, z čehož 40% je plast na jedno použití, což znamená, že ve stejném roce, kdy byl vyroben, se ocitne v oceánu.


-> Někteří vědci odhadují, že v oceánech po celém světě je 5,25 bilionu kusů plastových zbytků. Část z tohoto plastu končí v obřích oceánských plovoucích skládkách.


-> Vědci si stále nejsou jisti, odkud pochází většina plovoucího plastu. Nová studie tvrdí, že primárním zdrojem plastových lahví na jedno použití, které se vyplavují na jihu Atlantického oceánu, jsou pravděpodobně čínská obchodní námořní plavidla.


Vědci, kteří vypracovali studii publikovanou v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences, zkoumali plastové láhve a jiné úlomky, které vyplavil ostrov Inaccessible Island, neobývaný kus země v jižním Atlantském oceánu. Zjistili, že počet plastových lahví, které se nashromáždily na ostrově, se za posledních 35 let každoročně zvýšil o 15%Většina lahví, které dorazily během 72denního monitorovacího období, pocházela z Číny a data na těchto lahvích naznačovala, že většina byla vyrobena v posledních dvou letech.


 Přečtěte si více